Encoders, Decoders, Multiplexers & Demultiplexers 8-to-1 Line Multiplx
M74HC151TTR: Encoders, Decoders, Multiplexers & Demultiplexers 8-to-1 Line Multiplx
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Product : | Decoders, Encoders, Multiplexers & Demultiplexers | Logic Family : | 74HC |
| Number of Bits : | 1 | Number of Lines (Input / Output) : | 8 / 1 |
| Propagation Delay Time : | 130 ns at 2 V, 26 ns at 4.5 V, 22 ns at 6 V | Supply Voltage - Max : | 6 V |
| Supply Voltage - Min : | 2 V | Maximum Operating Temperature : | + 125 C |
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | TSSOP-16 |
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | M74HC151TTR |
| Vendor | STMicroelectronics |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Circuit | 1 x 8:1 |
| Independent Circuits | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - Output High, Low | 5.2mA, 5.2mA |
| Package / Case | 16-TSSOP |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Type | Multiplexer |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 6 V |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M74HC151TTR M74HC151TTR 497 7348 2 ND 49773482ND 497-7348-2 |