Counter Shift Registers Sync Binary Counter
M74HC161RM13TR: Counter Shift Registers Sync Binary Counter
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Counter Type : | Presettable | Counting Sequence : | Up |
| Number of Circuits : | 1 | Package / Case : | SO-16 |
| Logic Family : | 74HC | Logic Type : | CMOS |
| Number of Input Lines : | 4 | Propagation Delay Time : | 125 ns, 25 ns, 21 ns |
| Maximum Operating Temperature : | + 125 C | Minimum Operating Temperature : | - 55 C |
| Packaging : | Reel |

The M74HC161RM13TR is an high speed CMOS SYNCHRONOUS 4-BIT BINARY PRESETTABLE COUNTER fabricated with silicon gate C2MOS technology.All inputs are equipped with protection circuits against static discharge and transient excess voltage.
Features of the M74HC161RM13TR are:(1)high speed:fMAX = 62 MHz (TYP.) at VCC = 6V;(2)low power dissipation:ICC =4A(MAX.) at TA=25;(3)high noise immunity:VNIH = VNIL = 28 % VCC (MIN.);(4)symmetrical output impedance:|IOH| = IOL = 4mA (MIN);(5)balanced propagation delays:tPLH @ tPHL;(6)wide operating voltage range is VCC (OPR) = 2V to 6V;(7)pin and function compatible with 74 series 161.
The absolute maximum ratings of the M74HC161RM13TR can be summarized as:(1):the symbol is Vcc,the parameter is supply voltage,the rating is -0.5 to 7,the unit is V;(2):the symbol is VI,the parameter is input voltage,the rating is -0.5 to Vcc+0.5,the unit is V;(3):the symbol is VO,the parameter is output voltage,the rating is -0.5 to Vcc+0.5,the unit is V;(4):the symbol is IIK,the parameter is DC input diode current,the rating is ±20,the unit is mA;(5):the symbol is IOK,the parameter is DC output diode current,the rating is ±20,the unit is mA;(6):the symbol is IO,the parameter is DC output current,the rating is ±25,the unit is mA;(7):the symbol is Icc or IGND,the parameter is DC Vcc or ground current,the rating is ±50,the unit is mA;(8):the symbol is PD,the parameter is power dissipation,the rating is 500,the unit is mW;(9):the symbol is Tstg,the parameter is operating temperature,the rating is -65 to 150,the unit is ;(10):the symbol is TL,the parameter is lead temperature(10 sec),the rating is 300,the unit is .
| Technical/Catalog Information | M74HC161RM13TR |
| Vendor | STMicroelectronics (VA) |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Logic Type | Binary Counter |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 6 V |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Number of Elements | 1 - Single |
| Direction | Up |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (3.9mm Width) |
| Reset | Asynchronous |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Count Rate | 62MHz |
| Timing | Synchronous |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M74HC161RM13TR M74HC161RM13TR 497 1788 1 ND 49717881ND 497-1788-1 |