IC COUNTR UP/DN 4BIT SYNC 16SOIC
M74HC190RM13TR: IC COUNTR UP/DN 4BIT SYNC 16SOIC
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Series: | 74HC | Manufacturer: | STMicroelectronics | ||
| Logic Family : | 74LS | Logic Type: | Counter, Decade | ||
| Direction: | Up, Down | Number of Elements: | 1 | ||
| Number of Bits per Element: | 4 | Reset: | - | ||
| Timing: | Synchronous | Count Rate: | 44MHz | ||
| Trigger Type: | Positive Edge | Voltage - Supply: | 2 V ~ 6 V | ||
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C | Mounting Type: | Surface Mount | ||
| Package / Case: | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | Supplier Device Package: | 16-SOIC |
| Technical/Catalog Information | M74HC190RM13TR |
| Vendor | STMicroelectronics |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Logic Type | Counter, Decade |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 6 V |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Number of Elements | 1 - Single |
| Direction | Up, Down |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (3.9mm Width) |
| Reset | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Count Rate | 44MHz |
| Timing | Synchronous |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M74HC190RM13TR M74HC190RM13TR |