Monostable Multivibrator Dual Mono Multivibtr
M74HC221RM13TR: Monostable Multivibrator Dual Mono Multivibtr
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Elements per Chip : | 2 | Logic Family : | HC |
| Logic Type : | Monostable Multivibrator | Package / Case : | SOP-16 |
| Propagation Delay Time : | 210 ns, 42 ns, 36 ns | High Level Output Current : | - 5.2 mA |
| Low Level Output Current : | 5.2 mA | Supply Voltage - Max : | 6 V |
| Supply Voltage - Min : | 2 V | Maximum Power Dissipation : | 500 mW |
| Maximum Operating Temperature : | + 125 C | Minimum Operating Temperature : | - 55 C |
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | M74HC221RM13TR |
| Vendor | STMicroelectronics (VA) |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Logic Type | Monostable |
| Independent Circuits | 2 |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 6 V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (3.9mm Width) |
| Packaging | Digi-Reel? |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Propagation Delay | 24ns |
| Current - Output High, Low | 5.2mA, 5.2mA |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Request Inventory Verification |
| RoHS Status | Request Inventory Verification |
| Other Names | M74HC221RM13TR M74HC221RM13TR 497 1798 6 ND 49717986ND 497-1798-6 |