Encoders, Decoders, Multiplexers & Demultiplexers 3-to-8 Line Decoder
M74HC237RM13TR: Encoders, Decoders, Multiplexers & Demultiplexers 3-to-8 Line Decoder
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Product : | Decoders, Encoders, Multiplexers & Demultiplexers | Logic Family : | 74HC | ||
| Number of Lines (Input / Output) : | 3 / 8 | Propagation Delay Time : | 50 pF | ||
| Supply Voltage - Max : | 6 V | Supply Voltage - Min : | 2 V | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 125 C | Mounting Style : | SMD/SMT | ||
| Package / Case : | SOP-16 | Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | M74HC237RM13TR |
| Vendor | STMicroelectronics |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Circuit | 1 x 3:8 |
| Independent Circuits | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - Output High, Low | 5.2mA, 5.2mA |
| Package / Case | 16-SOIC (3.9mm Width) |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Type | Decoder |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 6 V |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M74HC237RM13TR M74HC237RM13TR 497 7830 1 ND 49778301ND 497-7830-1 |