Encoders, Decoders, Multiplexers & Demultiplexers Quad 2-Ch Multiplexr
M74HC257B1R: Encoders, Decoders, Multiplexers & Demultiplexers Quad 2-Ch Multiplexr
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Product : | Decoders, Encoders, Multiplexers & Demultiplexers | Logic Family : | 74HC | ||
| Number of Lines (Input / Output) : | 1 / 1 | Propagation Delay Time : | 140 ns at 2 V, 28 ns at 4.5 V, 24 ns at 6 V | ||
| Supply Voltage - Max : | 6 V | Supply Voltage - Min : | 2 V | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Mounting Style : | Through Hole | ||
| Package / Case : | DIP-16 | Packaging : | Tube |
| Technical/Catalog Information | M74HC257B1R |
| Vendor | STMicroelectronics |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Circuit | 4 x 2:1 |
| Independent Circuits | 1 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Current - Output High, Low | 7.8mA, 7.8mA |
| Package / Case | 16-DIP (300 mil) |
| Packaging | Tube |
| Type | Multiplexer |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 6 V |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M74HC257B1R M74HC257B1R 497 1810 5 ND 49718105ND 497-1810-5 |