Logic Adder & Subtractor 4-Bit Bin Full Adder
M74HC283RM13TR: Logic Adder & Subtractor 4-Bit Bin Full Adder
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Logic Family : | HC | Package / Case : | SOIC-16 | ||
| High Level Output Current : | - 5.2 mA | Low Level Output Current : | 5.2 mA | ||
| Propagation Delay Time : | 210 ns, 42 ns, 36 ns | Operating Supply Voltage : | 2.5 V, 3.3 V, 5 V | ||
| Maximum Power Dissipation : | 500 mW | Maximum Operating Temperature : | + 125 C | ||
| Minimum Operating Temperature : | - 55 C | Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | M74HC283RM13TR |
| Vendor | STMicroelectronics |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Logic Type | Binary Full Adder |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (3.9mm Width) |
| Supply Voltage | 2 V ~ 6 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M74HC283RM13TR M74HC283RM13TR |