Buffers & Line Drivers Hex Bus Buffer
M74HC367RM13TR: Buffers & Line Drivers Hex Bus Buffer
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Input Lines : | 6 | Number of Output Lines : | 3 |
| Polarity : | Non-Inverting | Supply Voltage - Max : | 6 V |
| Supply Voltage - Min : | 2 V | Maximum Operating Temperature : | + 125 C |
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | SOP-16 |
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | M74HC367RM13TR |
| Vendor | STMicroelectronics (VA) |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Logic Type | Line Driver, Non-Inverting |
| Package / Case | 16-SOIC (3.9mm Width) |
| Packaging | Digi-Reel? |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Bits per Element | 2, 4 |
| Number of Elements | 2 - Dual |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 6 V |
| Current - Output High, Low | 7.8mA, 7.8mA |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M74HC367RM13TR M74HC367RM13TR 497 7368 6 ND 49773686ND 497-7368-6 |