Flip Flops Octal "D" Flip-Flop
M74HC377RM13TR: Flip Flops Octal "D" Flip-Flop
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Circuits : | 1 | Logic Family : | HC | ||
| Logic Type : | CMOS | Polarity : | Non-Inverting | ||
| Input Type : | Single-Ended | Output Type : | Single-Ended | ||
| Propagation Delay Time : | 140 ns | High Level Output Current : | - 5.2 mA | ||
| Low Level Output Current : | 5.2 mA | Supply Voltage - Max : | 6 V | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 125 C | Mounting Style : | SMD/SMT | ||
| Package / Case : | SOP-20 | Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | M74HC377RM13TR |
| Vendor | STMicroelectronics (VA) |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (7.5mm Width) |
| Function | Standard |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Elements | 1 - Single |
| Current - Output High, Low | 5.2mA, 5.2mA |
| Output Type | Non-Inverted |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Type | D-Type Bus |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Delay Time - Propagation | 13ns |
| Frequency - Clock | 66MHz |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 6 V |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | M74HC377RM13TR M74HC377RM13TR 497 1832 1 ND 49718321ND 497-1832-1 |