Counter Shift Registers Preset Sync Dwn Cntr
M74HC40103B1R: Counter Shift Registers Preset Sync Dwn Cntr
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Counter Type : | Presettable | Counting Sequence : | Down |
| Number of Circuits : | 1 | Package / Case : | PDIP-16 |
| Logic Family : | 74HC | Logic Type : | CMOS |
| Number of Input Lines : | 8 | Propagation Delay Time : | 185 ns, 37 ns, 31 ns |
| Maximum Operating Temperature : | + 125 C | Minimum Operating Temperature : | - 55 C |
| Packaging : | Tube |
| Technical/Catalog Information | M74HC40103B1R |
| Vendor | STMicroelectronics |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Logic Type | Binary Counter |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 6 V |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Elements | 1 - Single |
| Direction | Down |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (300 mil) |
| Reset | Asynchronous |
| Packaging | Tube |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Count Rate | 38MHz |
| Timing | Asynchronous/Synchronous |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M74HC40103B1R M74HC40103B1R |