Counter Shift Registers 12-Stage Binary Cntr
M74HC4040TTR: Counter Shift Registers 12-Stage Binary Cntr
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Counter Type : | Binary | Counting Sequence : | Up |
| Number of Circuits : | 1 | Package / Case : | TSSOP-16 |
| Logic Family : | 74HC | Logic Type : | CMOS |
| Number of Input Lines : | 1 | Propagation Delay Time : | 145 ns, 29 ns, 25 ns |
| Maximum Operating Temperature : | + 125 C | Minimum Operating Temperature : | - 55 C |
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | M74HC4040TTR |
| Vendor | STMicroelectronics |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Logic Type | Binary Counter |
| Trigger Type | Negative Edge |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 6 V |
| Number of Bits per Element | 12 |
| Number of Elements | 1 - Single |
| Direction | Up |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP |
| Reset | Asynchronous |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Count Rate | 70MHz |
| Timing | - |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M74HC4040TTR M74HC4040TTR 497 7376 2 ND 49773762ND 497-7376-2 |