Encoders, Decoders, Multiplexers & Demultiplexers BCD to 7-Seg Latch
M74HC4543RM13TR: Encoders, Decoders, Multiplexers & Demultiplexers BCD to 7-Seg Latch
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Product : | Decoder / Demultiplexer | Logic Family : | 74HC |
| Number of Lines (Input / Output) : | 7 / 7 | Supply Voltage - Max : | 6 V |
| Supply Voltage - Min : | 2 V | Maximum Operating Temperature : | + 125 C |
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | SOP-16 |
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | M74HC4543RM13TR |
| Vendor | STMicroelectronics (VA) |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Package / Case | 16-SOIC (3.9mm Width) |
| Digits or Characters | - |
| Configuration | 7 Segment |
| Display Type | LCD |
| Interface | BCD |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Current - Supply | 40A |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 6 V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | M74HC4543RM13TR M74HC4543RM13TR 497 1867 1 ND 49718671ND 497-1867-1 |