Encoders, Decoders, Multiplexers & Demultiplexers 8-Ch Ana Multi/Demul
M74HC4851B1R: Encoders, Decoders, Multiplexers & Demultiplexers 8-Ch Ana Multi/Demul
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Logic Family : | 74HC | Number of Lines (Input / Output) : | 1 / 1 | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 125 C | Mounting Style : | Through Hole | ||
| Package / Case : | PDIP-16 | Packaging : | Tube |
| Technical/Catalog Information | M74HC4851B1R |
| Vendor | STMicroelectronics |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Multiplexer/Demultiplexer |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2 V ~ 6 V |
| Circuit | 1 x 8:1 |
| On-State Resistance | 650 Ohm |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (300 mil) |
| Packaging | Tube |
| Current - Supply | 2A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Function | Multiplexer/Demultiplexer |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M74HC4851B1R M74HC4851B1R 497 1868 5 ND 49718685ND 497-1868-5 |