IC MUX/DEMUX 8X1 16SOIC
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | M74HC4851M1R |
| Vendor | STMicroelectronics |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Multiplexer/Demultiplexer |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2 V ~ 6 V |
| Circuit | 1 x 8:1 |
| On-State Resistance | 650 Ohm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (3.9mm Width) |
| Packaging | Tube |
| Current - Supply | 2A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Function | Multiplexer/Demultiplexer |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | M74HC4851M1R M74HC4851M1R 497 1869 5 ND 49718695ND 497-1869-5 |