IC INVERTER GATE DUAL 14-SOIC
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Series: | 74HC | Manufacturer: | STMicroelectronics | ||
| Logic Family : | S | Logic Type: | AND/OR/INVERT Gate | ||
| Number of Circuits: | 2 | Number of Inputs: | 10 Input (3, 3, 2, 2) | ||
| Schmitt Trigger Input: | No | Output Type: | Single-Ended | ||
| Current - Output High, Low: | 5.2mA, 5.2mA | Voltage - Supply: | 2 V ~ 6 V | ||
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C | Mounting Type: | Surface Mount | ||
| Package / Case: | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | Supplier Device Package: | 14-SO |
| Technical/Catalog Information | M74HC51RM13TR |
| Vendor | STMicroelectronics (VA) |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Number of Circuits | 2 - Dual |
| Logic Type | 2 Input AND/OR Inverter Gate |
| Current - Output High, Low | 5.2mA, 5.2mA |
| Output Type | Single-Ended |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 6 V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Number of Inputs | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (3.9mm Width) |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | M74HC51RM13TR M74HC51RM13TR 497 1871 1 ND 49718711ND 497-1871-1 |