Counter Shift Registers 8-Bit Bin Cntr/Reg
M74HC590B1R: Counter Shift Registers 8-Bit Bin Cntr/Reg
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Counter Type : | Binary | Counting Sequence : | Up | ||
| Number of Circuits : | 8 | Package / Case : | DIP-16 | ||
| Logic Family : | 74HC | Logic Type : | CMOS | ||
| Number of Input Lines : | 5 / 3 | Output Type : | 3-State | ||
| Propagation Delay Time : | 185 ns, 37 ns, 31 ns | Maximum Operating Temperature : | + 125 C | ||
| Minimum Operating Temperature : | - 55 C | Packaging : | Tube |
| Technical/Catalog Information | M74HC590B1R |
| Vendor | STMicroelectronics |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Logic Type | Binary Counter |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 6 V |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Elements | 1 - Single |
| Direction | Up |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (300 mil) |
| Reset | Asynchronous |
| Packaging | Tube |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Count Rate | 61MHz |
| Timing | - |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M74HC590B1R M74HC590B1R 497 1879 5 ND 49718795ND 497-1879-5 |