Bus Transceivers DISC BY STM 3/01 DIP-20 OCTAL BUS TRN
M74HC623B1R: Bus Transceivers DISC BY STM 3/01 DIP-20 OCTAL BUS TRN
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Logic Type : | CMOS | Logic Family : | HC | ||
| Number of Channels per Chip : | 8 | Input Level : | CMOS | ||
| Output Level : | CMOS | Output Type : | 3-State | ||
| High Level Output Current : | - 7.8 mA | Low Level Output Current : | 7.8 mA | ||
| Propagation Delay Time : | 130 ns | Supply Voltage - Max : | 6 V | ||
| Supply Voltage - Min : | 2 V | Maximum Operating Temperature : | + 125 C | ||
| Package / Case : | PDIP-20 | Packaging : | Tube |
| Technical/Catalog Information | M74HC623B1R |
| Vendor | STMicroelectronics |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Logic Type | Transceiver, Non-Inverting |
| Package / Case | 20-DIP |
| Packaging | Tube |
| Mounting Type | Through Hole |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Elements | 1 - Single |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 6 V |
| Current - Output High, Low | 7.8mA, 7.8mA |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M74HC623B1R M74HC623B1R |