IC GATE NAND QD 2IN SCHM 14SOIC
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Series: | 74HCT | Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Logic Type: | NAND Gate | Number of Circuits: | 4 |
| Number of Inputs: | 2 | Features: | Schmitt Trigger |
| Voltage - Supply: | 4.5 V ~ 5.5 V | Current - Quiescent (Max): | 1µA |
| Supply Voltage - Max : | 1.9 V | Current - Output High, Low: | 4mA, 4mA |
| Logic Level - Low: | 0.5 V ~ 0.6 V | Logic Level - High: | 1.9 V ~ 2.1 V |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL: | 30ns @ 4.5V, 50pF | Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount | Supplier Device Package: | 14-SO |
| Package / Case: | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Technical/Catalog Information | M74HCT132M1R |
| Vendor | STMicroelectronics |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Number of Circuits | 4 - Quad |
| Package / Case | 14-SOIC (3.9mm Width), 14-SOL |
| Logic Type | NAND Gate |
| Packaging | Tube |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Inputs | 2 |
| Current - Output High, Low | 4mA, 4mA |
| Supply Voltage | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M74HCT132M1R M74HCT132M1R |