Flip Flops Hex "D" Flip-Flop
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Circuits : | 7 | Logic Family : | 74HC | ||
| Logic Type : | D-Type Flip-Flop | Polarity : | Non-Inverting | ||
| Input Type : | Single-Ended | Output Type : | Single-Ended | ||
| Propagation Delay Time : | 28 ns | High Level Output Current : | - 4 mA | ||
| Low Level Output Current : | 4 mA | Supply Voltage - Max : | 5.5 V | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 125 C | Mounting Style : | SMD/SMT | ||
| Package / Case : | TSSOP-16 | Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | M74HCT174TTR |
| Vendor | STMicroelectronics (VA) |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP |
| Function | Master Reset |
| Number of Bits per Element | 6 |
| Number of Elements | 1 - Single |
| Current - Output High, Low | 4mA, 4mA |
| Output Type | Non-Inverted |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Type | D-Type Bus |
| Packaging | Digi-Reel? |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Delay Time - Propagation | 18ns |
| Frequency - Clock | 56MHz |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M74HCT174TTR M74HCT174TTR 497 4277 6 ND 49742776ND 497-4277-6 |