IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16SOIC
M74HCT4053M1R: IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16SOIC
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | M74HCT4053M1R |
| Vendor | STMicroelectronics |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Multiplexer/Demultiplexer |
| Voltage Supply Source | Dual Supply |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | ±4.5 V ~ 5.5 V |
| Circuit | 3 x 2:1 |
| On-State Resistance | 120 Ohm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC |
| Packaging | Tube |
| Current - Supply | 8A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Function | Multiplexer/Demultiplexer |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | M74HCT4053M1R M74HCT4053M1R 497 1913 5 ND 49719135ND 497-1913-5 |