Buffers & Line Drivers Octal Bus Buffer
M74HCT540B1R: Buffers & Line Drivers Octal Bus Buffer
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Input Lines : | 8 | Number of Output Lines : | 3 |
| Polarity : | Inverting | Supply Voltage - Max : | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min : | 4.5 V | Maximum Operating Temperature : | + 125 C |
| Mounting Style : | Through Hole | Package / Case : | DIP-20 |
| Packaging : | Tube |
| Technical/Catalog Information | M74HCT540B1R |
| Vendor | STMicroelectronics |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Logic Type | Line Driver, Inverting |
| Package / Case | 20-DIP (300 mil) |
| Packaging | Tube |
| Mounting Type | Through Hole |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Elements | 1 - Single |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Current - Output High, Low | 6mA, 6mA |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M74HCT540B1R M74HCT540B1R 497 1914 5 ND 49719145ND 497-1914-5 |