Flip Flops Dual "D" Flip-Flop
M74HCT74RM13TR: Flip Flops Dual "D" Flip-Flop
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Circuits : | 2 | Logic Family : | HCT | ||
| Logic Type : | CMOS | Polarity : | Inverting, Non-Inverting | ||
| Input Type : | Single-Ended | Output Type : | Differential | ||
| Propagation Delay Time : | 33 ns | High Level Output Current : | - 4 mA | ||
| Low Level Output Current : | 4 mA | Supply Voltage - Max : | 5.5 V | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 125 C | Mounting Style : | SMD/SMT | ||
| Package / Case : | SOP-14 | Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | M74HCT74RM13TR |
| Vendor | STMicroelectronics (VA) |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (3.9mm Width) |
| Function | Set and Reset |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Number of Elements | 2 - Dual |
| Current - Output High, Low | 4mA, 4mA |
| Output Type | Differential |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Type | D-Type |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Delay Time - Propagation | 21ns |
| Frequency - Clock | 48MHz |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | M74HCT74RM13TR M74HCT74RM13TR 497 1923 1 ND 49719231ND 497-1923-1 |