Encoders, Decoders, Multiplexers & Demultiplexers LOG CMOS QUAD 2-CH MUL
M74VHCT157ADTR2G: Encoders, Decoders, Multiplexers & Demultiplexers LOG CMOS QUAD 2-CH MUL
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
US $.05 - .08 / Piece
Buffers & Line Drivers 2-5.5V Single 3 St. Non-Inverting
US $.04 - .15 / Piece
Buffers & Line Drivers 2-5.5V Single 3 St. Non-Inverting
US $.06 - .24 / Piece
Buffers & Line Drivers 2-5.5V Single 3 St. Non-Inverting
| Product : | Decoders, Encoders, Multiplexers & Demultiplexers | Logic Family : | VHCT | ||
| Number of Lines (Input / Output) : | 8 / 4 | Propagation Delay Time : | 10 ns at 3.3 V, 8.4 ns at 5 V | ||
| Supply Voltage - Max : | 5.5 V | Supply Voltage - Min : | 4.5 V | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 125 C | Mounting Style : | SMD/SMT | ||
| Package / Case : | TSSOP-16 | Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | M74VHCT157ADTR2G |
| Vendor | ON Semiconductor |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Circuit | 4 x 2:1 |
| Independent Circuits | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Package / Case | 16-TSSOP |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Type | Multiplexer |
| Voltage Supply Source | Dual Supply |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M74VHCT157ADTR2G M74VHCT157ADTR2G |