EEPROM 16K (2Kx8 or 1Kx16)
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Memory Size : | 16 Kbit | Organization : | 256 x 8 |
| Data Retention : | 40 yr | Maximum Clock Frequency : | 2 MHz |
| Maximum Operating Current : | 2 mA | Operating Supply Voltage : | 4.5 V, 5.5 V |
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Mounting Style : | SMD/SMT |
| Package / Case : | SO-8 |
| Technical/Catalog Information | M93C86-MN6T |
| Vendor | STMicroelectronics (VA) |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Memory Type | EEPROM |
| Memory Size | 16K (2K x 8 or 1K x 16) |
| Speed | 2MHz |
| Interface | Microwire, 3-Wire Serial |
| Package / Case | 8-SOIC (3.9mm Width) |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Format - Memory | EEPROMs - Serial |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | M93C86 MN6T M93C86MN6T 497 1936 1 ND 49719361ND 497-1936-1 |