EEPROM SPI Bus EEProm High Speed Clck
M95512-RMN6TP: EEPROM SPI Bus EEProm High Speed Clck
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Memory Size : | 512 Kbit | Organization : | 64 K x 8 |
| Data Retention : | 40 yr | Maximum Clock Frequency : | 2 MHz |
| Maximum Operating Current : | 3 mA | Operating Supply Voltage : | 2.5 V, 3.3 V, 5 V |
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Mounting Style : | SMD/SMT |
| Package / Case : | SOIC-8 |
| Technical/Catalog Information | M95512-RMN6TP |
| Vendor | STMicroelectronics |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Memory Type | EEPROM |
| Memory Size | 512K (64K x 8) |
| Speed | 2MHz |
| Interface | SPI, 3-Wire Serial |
| Package / Case | 8-SOIC (3.9mm Width) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Voltage - Supply | 1.8 V ~ 5.5 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Format - Memory | EEPROMs - Serial |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M95512 RMN6TP M95512RMN6TP 497 6356 2 ND 49763562ND 497-6356-2 |