EEPROM 1.8V to 5.5V 64k
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Memory Size : | 64 Kbit | Organization : | 8 K x 8 |
| Data Retention : | 40 Years (Min) | Maximum Clock Frequency : | 2 MHz |
| Maximum Operating Current : | 3 mA | Operating Supply Voltage : | 2.5 V, 3.3 V, 5 V |
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Mounting Style : | SMD/SMT |
| Package / Case : | UFDFPN EP |
| Technical/Catalog Information | M95640-RMB6TG |
| Vendor | STMicroelectronics |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Memory Type | EEPROM |
| Memory Size | 64K (8K x 8) |
| Speed | 2MHz |
| Interface | SPI, 3-Wire Serial |
| Package / Case | 8-MLP |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Voltage - Supply | 1.8 V ~ 5.5 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Format - Memory | EEPROM - Serial |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M95640 RMB6TG M95640RMB6TG M95640 RMB6TGTR ND M95640RMB6TGTRND M95640-RMB6TGTR |