Rotary Switches N.C. SP 3 Shaft .25A 125VAC 28VDC
MA03L1NZQD: Rotary Switches N.C. SP 3 Shaft .25A 125VAC 28VDC
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Current Rating : | 250 mA |
| Technical/Catalog Information | MA03L1NZQD |
| Vendor | C&K Components |
| Category | Switches |
| Actuator Type | Flatted (3.17mm dia) |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Decks | 1 |
| Number of Poles per Deck | 1 |
| Angle of Throw | 36° |
| Contact Rating @ Voltage | 0.25A @ 125VAC |
| Orientation | Vertical |
| Termination Style | Solder Lug |
| Circuit per Deck | SP3T |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MA03L1NZQD MA03L1NZQD |