DIODE SCHOTTKY 15V 30MA DO-34
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Series: | - | Frequency : | 24 GHz | ||
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components - Semiconductor Products | Diode Type: | Schottky | ||
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 15V | Current - Average Rectified (Io): | 30mA (DC) | ||
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | - | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1V @ 30mA | ||
| Speed: | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed | Reverse Recovery Time (trr): | 1ns | ||
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 100nA @ 15V | Capacitance @ Vr, F: | 1.3pF @ 1V, 1MHz | ||
| Diode Configuration: | - | Mounting Type: | Through Hole | ||
| Package / Case: | DO-204AG, DO-34, Axial | Supplier Device Package: | DO-34 |
| Technical/Catalog Information | MA2C70000F |
| Vendor | Panasonic - SSG (VA) |
| Category | Discrete Semiconductor Products |
| Diode Type | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 15V |
| Current - Average Rectified (Io) | 30mA (DC) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 30mA |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 15V |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Mounting Type | Through Hole, Axial |
| Package / Case | DO-34 |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Capacitance @ Vr, F | 1.3pF @ 1V, 1MHz |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MA2C70000F MA2C70000F MA2C70000FCT ND MA2C70000FCTND MA2C70000FCT |