DIODE BAND SWITCHING 35V DO-34
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Series: | - | Manufacturer: | Panasonic Electronic Components - Semiconductor Products |
| Diode Type: | Standard - Single | Voltage - Peak Reverse (Max): | 35V |
| Current - Max: | 100mA | Capacitance @ Vr, F: | 1.2pF @ 6V, 1MHz |
| Resistance @ If, F: | 980 mOhm @ 2mA, 100MHz | Power Dissipation (Max): | - |
| Package / Case: | DO-204AG, DO-34, Axial | Supplier Device Package: | DO-34 |
| Package / Case : | 26045EF |
| Technical/Catalog Information | MA2C85900E |
| Vendor | Panasonic - SSG (VA) |
| Category | Discrete Semiconductor Products |
| Diode Type | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 35V |
| Current - Average Rectified (Io) | 100mA (DC) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 100mA |
| Reverse Recovery Time (trr) | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 33V |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Mounting Type | Through Hole, Axial |
| Package / Case | DO-34 |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Capacitance @ Vr, F | 1.2pF @ 6V, 1MHz |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MA2C85900E MA2C85900E MA2C85900ECT ND MA2C85900ECTND MA2C85900ECT |