DIODE PIN 60V 50MA SSMINI-2P
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Series: | - | Manufacturer: | Panasonic Electronic Components - Semiconductor Products |
| Diode Type: | PIN - Single | Voltage - Peak Reverse (Max): | 60V |
| Current - Max: | 50mA | Capacitance @ Vr, F: | 2.4pF @ 0V, 1MHz |
| Resistance @ If, F: | 5.5 Ohm @ 10mA, 100MHz | Continuous Drain Current : | 600 mA |
| Power Dissipation (Max): | - | Package / Case: | SC-79, SOD-523 |
| Supplier Device Package: | SSMini2-F4 |
| Technical/Catalog Information | MA2SP050GL |
| Vendor | Panasonic - SSG |
| Category | Discrete Semiconductor Products |
| Package / Case | SS Mini 2P |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Current - Max | 50mA |
| Capacitance @ Vr, F | 2.4pF @ 0V, 1MHz |
| Diode Type | PIN - Single |
| Resistance @ If, F | 5.5 Ohm @ 10mA, 100MHz |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 60V |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MA2SP050GL MA2SP050GL MA2SP050GLTR ND MA2SP050GLTRND MA2SP050GLTR |