DIODE SCHOTTKY 20V 300MA S-MINI
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Series: | - | Frequency : | 24 GHz | ||
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components - Semiconductor Products | Diode Type: | Schottky | ||
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 20V | Current - Average Rectified (Io): | 300mA | ||
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | - | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 400mV @ 300mA | ||
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) | Reverse Recovery Time (trr): | 5ns | ||
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 30µA @ 10V | Capacitance @ Vr, F: | 60pF @ 0V, 1MHz | ||
| Diode Configuration: | - | Mounting Type: | Surface Mount | ||
| Package / Case: | SC-90, SOD-323F | Supplier Device Package: | SMini2-F3 |
| Technical/Catalog Information | MA2Z7480GL |
| Vendor | Panasonic - SSG |
| Category | Discrete Semiconductor Products |
| Diode Type | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 20V |
| Current - Average Rectified (Io) | 300mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 400mV @ 300mA |
| Reverse Recovery Time (trr) | 5ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 30A @ 10V |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | S-Mini 2P |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Capacitance @ Vr, F | 60pF @ 0V, 1MHz |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MA2Z7480GL MA2Z7480GL MA2Z7480GLTR ND MA2Z7480GLTRND MA2Z7480GLTR |