DIODE SCHOTTKY 20V 500MA MINI-3
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Series: | - | Manufacturer: | Panasonic Electronic Components - Semiconductor Products | ||
| Diode Type: | Schottky | Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 20V | ||
| Current - Average Rectified (Io): | 500mA | Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | - | ||
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 550mV @ 500mA | Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) | ||
| Reverse Recovery Time (trr): | 5ns | Current - Reverse Leakage @ Vr: | 10µA @ 10V | ||
| Capacitance @ Vr, F: | 60pF @ 0V, 1MHz | Package / Case : | SOT343 | ||
| Diode Configuration: | - | Mounting Type: | Surface Mount | ||
| Package / Case: | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | Supplier Device Package: | Mini3-G1 |
| Technical/Catalog Information | MA3X70300L |
| Vendor | Panasonic - SSG (VA) |
| Category | Discrete Semiconductor Products |
| Diode Type | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 20V |
| Current - Average Rectified (Io) | 500mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 550mV @ 500mA |
| Reverse Recovery Time (trr) | 5ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10A @ 10V |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Mini 3P |
| Packaging | Digi-Reel? |
| Capacitance @ Vr, F | 60pF @ 0V, 1MHz |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MA3X70300L MA3X70300L MA3X70300LDKR ND MA3X70300LDKRND MA3X70300LDKR |