DIODE SCHOTTKY 20V 700MA SMINI
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Series: | - | Frequency : | 24 GHz | ||
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components - Semiconductor Products | Diode Type: | Schottky | ||
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 20V | Current - Average Rectified (Io): | 700mA | ||
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | - | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 450mV @ 700mA | ||
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) | Reverse Recovery Time (trr): | 7ns | ||
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 200µA @ 20V | Capacitance @ Vr, F: | - | ||
| Diode Configuration: | - | Mounting Type: | Surface Mount | ||
| Package / Case: | SC-85 | Supplier Device Package: | SMini3-F2 |
| Technical/Catalog Information | MA3ZD120GL |
| Vendor | Panasonic - SSG |
| Category | Discrete Semiconductor Products |
| Diode Type | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 20V |
| Current - Average Rectified (Io) | 700mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 450mV @ 700mA |
| Reverse Recovery Time (trr) | 7ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200A @ 20V |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | S-Mini 3P |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MA3ZD120GL MA3ZD120GL MA3ZD120GLTR ND MA3ZD120GLTRND MA3ZD120GLTR |