DIODE SCHOTTKY 30V 30MA MINI 4P
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Series: | - | Manufacturer: | Panasonic Electronic Components - Semiconductor Products | ||
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1V @ 30mA | Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1µA @ 30V | ||
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 30mA (DC) | Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 30V | ||
| Gate-Source Breakdown Voltage : | - 5 V to 1 V | Reverse Recovery Time (trr): | 1ns | ||
| Diode Type: | Schottky | Speed: | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed | ||
| Diode Configuration: | 2 Independent | Mounting Type: | Surface Mount | ||
| Package / Case: | TO-253-4, TO-253AA | Supplier Device Package: | Mini4-G1 |
| Technical/Catalog Information | MA4X71400L |
| Vendor | Panasonic - SSG |
| Category | Discrete Semiconductor Products |
| Diode Type | Schottky |
| Diode Configuration | 2 Independent |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 30mA (DC) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 30mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1A @ 30V |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1ns |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Mini 4P |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MA4X71400L MA4X71400L MA4X71400LTR ND MA4X71400LTRND MA4X71400LTR |