MA505A223JAA
CAP CER 0.022UF 50V 5% AXIAL
product image
MA505A223JAA Picture
SeekIC No. : 002941970 Detail
MA505A223JAA: CAP CER 0.022UF 50V 5% AXIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MA505A223JAA
Quick Details
Series: Ceralam® MA Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 0.022µF Voltage - Rated: 50V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±5%
Temperature Coefficient: C0G, NP0 Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Axial
Size / Dimension: 0.250" Dia x 0.500" L (6.35mm x 12.70mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: - Features: -
Packaging: -
Description
Temperature Coefficient: C0G, NP0
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Applications: General Purpose
Ratings: -
Height - Seated (Max): -
Thickness: -
Lead Spacing: -
Features: -
Failure Rate: -
Voltage - Rated: 50V
Tolerance: ±5%
Capacitance: 0.022µF
Thickness (Max): -
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Axial
Manufacturer: AVX Corporation
Packaging: -
Size / Dimension: 0.250" Dia x 0.500" L (6.35mm x 12.70mm)
Series: Ceralam® MA
Parameters:
Technical/Catalog InformationMA505A223JAA
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance0.022F
Voltage - Rated 50V
Tolerance±5%
Package / CaseAxial
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-