DIODE SWITCH 40V 100MA MINI 6P
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Series: | - | Manufacturer: | Panasonic Electronic Components - Semiconductor Products | ||
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.2V @ 100mA | Current - Reverse Leakage @ Vr: | 100nA @ 40V | ||
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 100mA (DC) | Drain Source Voltage VDS : | 15 V | ||
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 40V | Reverse Recovery Time (trr): | 150ns | ||
| Diode Type: | Standard | Speed: | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed | ||
| Diode Configuration: | 2 Pair Series Connection | Mounting Type: | Surface Mount | ||
| Package / Case: | SOT-23-6 | Supplier Device Package: | MINI6-G1 |
| Technical/Catalog Information | MA6X12500L |
| Vendor | Panasonic - SSG |
| Category | Discrete Semiconductor Products |
| Diode Type | Standard |
| Diode Configuration | 2 Pair Series Connection |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 100mA (DC) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 100mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 75V |
| Reverse Recovery Time (trr) | 150ns |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Mini 6P |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MA6X12500L MA6X12500L MA6X12500LTR ND MA6X12500LTRND MA6X12500LTR |