Basic / Snap Action / Limit Switches SPDT ON-MOM 16A 125V
MAB104G01C02X02A: Basic / Snap Action / Limit Switches SPDT ON-MOM 16A 125V
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
US $.74 - 1.16 / Piece
Basic / Snap Action / Limit Switches SPDT ON-MOM 16A 125V
US $.74 - 1.16 / Piece
Basic / Snap Action / Limit Switches SPDT ON-MOM 16A 125V
US $.75 - 1.69 / Piece
Basic / Snap Action / Limit Switches SPDT ON-MOM 16A 125V
| Technical/Catalog Information | MAB104G01C02X02A |
| Vendor | APEM Components |
| Category | Switches |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Termination Style | Quick Connect - .187" (4.7mm) |
| Actuator Type | Round (Pin Plunger) |
| Operating Force | 350gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Circuit | SPDT |
| Contact Rating @ Voltage | 16A @ 125VAC |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAB104G01C02X02A MAB104G01C02X02A |