Triacs THY 4A 800V TRIAC
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : | 800 V | Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : | 0.01 mA | ||
| Gate Trigger Voltage (Vgt) : | 1.3 V | Gate Trigger Current (Igt) : | 10 mA | ||
| Holding Current (Ih Max) : | 15 mA | Mounting Style : | SMD/SMT | ||
| Package / Case : | IPAK | Packaging : | Rail |
| Technical/Catalog Information | MAC4DSN-1G |
| Vendor | ON Semiconductor |
| Category | Discrete Semiconductor Products |
| Triac Type | Logic - Sensitive Gate |
| Configuration | Single |
| Voltage - Off State | 800V |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 4A |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 1.3V |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 10mA |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 15mA |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 40A @ 60Hz |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | DPak-3 (3 straight leads + tab) |
| Packaging | Tube |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAC4DSN 1G MAC4DSN1G |