MINIATURE SNAP ACTING SWITCH
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Series: | MA | Manufacturer: | APEM Components, LLC |
| Supply Current : | 20 mA | Accessory Type: | - |
| Circuit: | SPDT | For Use With/Related Products: | - |
| Switch Function: | On-Mom | Contact Rating @ Voltage: | 16A @ 250VAC |
| Actuator Type: | Lever, Roller | Mounting Type: | Chassis Mount |
| Termination Style: | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Technical/Catalog Information | MAC6C |
| Vendor | APEM Components |
| Category | Switches |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Termination Style | Quick Connect - .250" (6.3mm) |
| Actuator Type | Lever, Roller |
| Operating Force | 343gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Circuit | SPDT |
| Contact Rating @ Voltage | 16A @ 250VAC |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAC6C MAC6C |