ARM Microcontrollers (MCU) MAC7101 NO BUS 32CH A/D
MAC7101MAG40: ARM Microcontrollers (MCU) MAC7101 NO BUS 32CH A/D
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Core : | ARM7TDMI-S | Data Bus Width : | 32 bit |
| Maximum Clock Frequency : | 40 MHz | Program Memory Size : | 512 KB |
| Data RAM Size : | 32 KB | On-Chip ADC : | No |
| Operating Temperature Range : | - 40 C to + 125 C | Package / Case : | LQFP |
| Mounting Style : | SMD/SMT |
| Technical/Catalog Information | MAC7101MAG40 |
| Vendor | Freescale Semiconductor |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Program Memory Size | 544KB (544K x 8) |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Number of I /O | 112 |
| Package / Case | 144-LQFP |
| Speed | 40MHz |
| Controller Series | MAC7xxx 32-Bit |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Tray |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | - |
| Core Processor | ARM7 |
| Data Converters | A/D 32x10b |
| Core Size | 32-Bit |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Connectivity | CAN, I²C, SCI, SPI |
| Peripherals | DMA, POR |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.35 V ~ 2.75 V |
| Drawing Number | 375; 918-03; ; 144 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAC7101MAG40 MAC7101MAG40 |