ARM Microcontrollers (MCU) MAC7121 NO BUS 16CH A/D
MAC7121MAG40: ARM Microcontrollers (MCU) MAC7121 NO BUS 16CH A/D
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Core : | ARM7TDMI-S | Processor Series : | MAC7xxx | ||
| Data Bus Width : | 32 bit | Maximum Clock Frequency : | 40 MHz | ||
| Program Memory Size : | 512 KB | Data RAM Size : | 32 KB | ||
| On-Chip ADC : | No | Operating Temperature Range : | - 40 C to + 125 C | ||
| Package / Case : | LQFP | Mounting Style : | SMD/SMT |
| Technical/Catalog Information | MAC7121MAG40 |
| Vendor | Freescale Semiconductor |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Program Memory Size | 544K x 8 |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Number of I /O | 85 |
| Package / Case | 112-LQFP |
| Speed | 40MHz |
| Controller Series | MAC7xxx 32-Bit |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Tray |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | - |
| Core Processor | ARM7 |
| Data Converters | A/D 16x10b |
| Core Size | 32-Bit |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Connectivity | CAN, I²C, SCI, SPI |
| Peripherals | DMA, POR |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.35 V ~ 2.75 V |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAC7121MAG40 MAC7121MAG40 |