REED SWITCH SPST CUSTOM
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | MARR-5-Q489-2 |
| Vendor | Hamlin Electronics Limited Partnership |
| Category | Switches |
| Type | Glass Body |
| Mounting Type | Non-Standard (Axial) |
| Termination Style | Axial (2 Leads) |
| Circuit | SPST-NO |
| Switching Power (Max) | 10W |
| Switching Voltage (DC) (Max) | 1000V |
| Switching Current (DC) (Max) | 500mA |
| Magnet | Not Specified |
| Must Operate | - |
| Must Release | - |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MARR 5 Q489 2 MARR5Q4892 |