Audio Indicators & Alerts CONSTANT, 1.5-6VDC XLOUD, 26X22MM
MAS803Q: Audio Indicators & Alerts CONSTANT, 1.5-6VDC XLOUD, 26X22MM
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Product : | Buzzer | Sound Pressure Level : | 105 dB | ||
| Tone : | Continuous | Frequency : | 2800 Hz | ||
| Voltage Rating : | 2 VDC to 7 VDC | Current Rating : | 130 mA | ||
| Termination Style : | PCB | Diameter : | 26 mm |
| Technical/Catalog Information | MAS803Q |
| Vendor | Mallory Sonalert Products Inc |
| Category | Audio Products |
| Type | Piezo Indicator, Internal Drive |
| Sound Pressure Level | 105dB |
| Mounting Type | Through Hole |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Frequency | - |
| Packaging | Bulk |
| Operating Mode | Continuous |
| Voltage Range | 1.5~6VDC |
| Voltage - Rated | 6VDC |
| Current Rating | 130mA |
| Size / Dimension | Circular - 26.3mm Dia x 21.7mm H |
| Termination | Solder Pins/Posts |
| Capacitance | * |
| Adjustment Type | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAS803Q MAS803Q |