Audio Indicators & Alerts CONSTANT, 5-14VDC XLOUD, 26X22MM
MAS806Q: Audio Indicators & Alerts CONSTANT, 5-14VDC XLOUD, 26X22MM
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Product : | Buzzer | Sound Pressure Level : | 103 dB |
| Tone : | Continuous | Voltage Rating : | 5 VDC to 14 VDC |
| Current Rating : | 50 mA | Termination Style : | PCB |
| Diameter : | 26 mm |
| Technical/Catalog Information | MAS806Q |
| Vendor | Mallory Sonalert Products Inc |
| Category | Audio Products |
| Type | Piezo Indicator, Internal Drive |
| Sound Pressure Level | 103dB |
| Mounting Type | Through Hole |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Frequency | - |
| Packaging | Bulk |
| Operating Mode | Continuous |
| Voltage Range | 6~14VDC |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Current Rating | 50mA |
| Size / Dimension | Circular - 26.3mm Dia x 21.7mm H |
| Termination | Screw Terminals |
| Capacitance | * |
| Adjustment Type | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAS806Q MAS806Q 458 1057 ND 4581057ND 458-1057 |