ADC (A/D Converters)
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Converters : | 1 | Number of ADC Inputs : | 4 | ||
| Architecture : | SAR | Conversion Rate : | 200 KSPs | ||
| Resolution : | 14 bit | Input Type : | Single Ended | ||
| Interface Type : | QSPI, Serial (SPI, Microwire) | SNR : | 84 dB | ||
| Voltage Reference : | 4.096 V | Supply Voltage - Max : | 6 V | ||
| Supply Voltage - Min : | - 0.3 V | Maximum Power Dissipation : | 667 mW | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 70 C | Package / Case : | QSOP-16 |
| Technical/Catalog Information | MAX1067CCEE |
| Vendor | Maxim |
| Category | ICs, Integrated Circuits, Semiconductors |
| Mounting Type | Surface (SMD, SMT) |
| Package Name | 16-QSOP |
| Resolution (Bits) | 14 b [Nom] |
| Sampling Rate | 200.000 ksps [Max] |
| Number of Converters | 1 [Nom] |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Interface(s) | SPI/Microwire |
| Number of Inputs and Type | 4 Single-Ended, Bipolar |
| Power Dissipation | 667.000 mW [Max] |
| Operating Temperature | 0 °C [Min] |
| Operating Temperature | 70 °C [Max] |
| Packaging | Tube |
| Single Supply Voltage Typical | 5V |
| Special Features | Track/Hold |
| Technology | SAR |
| DNL (max)(±LSB) | 1.000 [Nom] |
| INL [max] (±LSB) | 0.500 [Nom] |
| Temperature Grade | Commercial |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | MAX1067CCEE MAX1067CCEE |