ADC (A/D Converters) MultiCh 14-Bit 200ksps
MAX1068AEEG+T: ADC (A/D Converters) MultiCh 14-Bit 200ksps
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Converters : | 1 | Number of ADC Inputs : | 8 |
| Architecture : | SAR | Conversion Rate : | 200 KSPs |
| Resolution : | 14 bit | Input Type : | Single Ended |
| Interface Type : | QSPI, Serial (SPI, Microwire) | SNR : | 84 dB |
| Voltage Reference : | 4.096 V | Supply Voltage - Max : | 6 V |
| Supply Voltage - Min : | - 0.3 V | Maximum Power Dissipation : | 762 mW |
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Package / Case : | QSOP-24 |
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX1068AEEG+T |
| Vendor | Maxim |
| Category | ICs, Integrated Circuits, Semiconductors |
| Mounting Type | Surface (SMD, SMT) |
| Package Name | 24-QSOP |
| Resolution (Bits) | 14 b [Nom] |
| Sampling Rate | 200.000 ksps [Max] |
| Number of Converters | 1 [Nom] |
| Voltage Supply Source | Analog and Digital |
| Interface(s) | SPI/Microwire |
| Interface(s) | QSPI? |
| Number of Inputs and Type | 4 Single-Ended, Unipolar |
| Power Dissipation | 762.000 mW [Max] |
| Operating Temperature | -40 °C [Min] |
| Operating Temperature | 85 °C [Max] |
| Packaging | Tape & Reel, 13" |
| Single Supply Voltage Typical | 3V |
| Single Supply Voltage Typical | 5V |
| Special Features | Track/Hold |
| Special Features | Shutdown |
| Technology | SAR |
| DNL (max)(±LSB) | 1.000 [Nom] |
| INL [max] (±LSB) | 1.000 [Nom] |
| Temperature Grade | Industrial |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1068AEEG+T MAX1068AEEG+T |