IC CCD DIGITIZER 8BIT 24-SOIC
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | MAX1101CWG+ |
| Vendor | Maxim |
| Category | ICs, Integrated Circuits, Semiconductors |
| Mounting Type | Surface (SMD, SMT) |
| Package Name | 24-SOIC(W) |
| Type | CCD (Charge Coupled Device) |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Supply Voltage | 5.00 V [Typ] |
| Number of Channels | 1 [Nom] |
| Number of Converters | 1 [Nom] |
| Operating Temperature | 0 °C [Min] |
| Operating Temperature | 70 °C [Max] |
| Packaging | Tube |
| Temperature Grade | Commercial |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1101CWG+ MAX1101CWG+ |