IC CODEC 8BIT 8-UMAX
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | MAX1103EUA+ |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | General Purpose |
| Number of ADCs / DACs | 1 / 1 |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 59 / 55 |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | - |
| Resolution (Bits) | 8 b |
| Voltage - Supply, Analog | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Voltage - Supply, Digital | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-MAX |
| Packaging | Tube |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Sigma Delta | No |
| Interface | Serial |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1103EUA+ MAX1103EUA+ |