ADC / DAC Multichannel 8-Bit CODEC
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Conversion Rate : | 25 Ksps | Resolution : | 8 bit |
| Interface Type : | 4-Wire | Voltage Reference : | 5 V |
| Supply Voltage - Max : | 5.5 V | Supply Voltage - Min : | 2.7 V |
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Mounting Style : | SMD/SMT |
| Package / Case : | uMAX-8 |
| Technical/Catalog Information | MAX1104EUA+ |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | General Purpose |
| Number of ADCs / DACs | 1 / 1 |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 59 / 55 |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | - |
| Resolution (Bits) | 8 b |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-MAX |
| Packaging | Tube |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Sigma Delta | No |
| Interface | Serial |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1104EUA+ MAX1104EUA+ |