ADC (A/D Converters) 16-Bit 135ksps 4.2V Precision ADC
MAX1178AEUP+T: ADC (A/D Converters) 16-Bit 135ksps 4.2V Precision ADC
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Converters : | 1 | Number of ADC Inputs : | 1 | ||
| Architecture : | SAR | Conversion Rate : | 135 KSPs | ||
| Resolution : | 16 bit | Input Type : | Single Ended | ||
| Interface Type : | Parallel | SNR : | 91 dB | ||
| Voltage Reference : | 4.096 V | Supply Voltage - Max : | 6 V | ||
| Supply Voltage - Min : | - 0.3 V | Maximum Power Dissipation : | 879 mW | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Mounting Style : | SMD/SMT | ||
| Package / Case : | TSSOP-20 | Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX1178AEUP+T |
| Vendor | Maxim |
| Category | ICs, Integrated Circuits, Semiconductors |
| Mounting Type | Surface (SMD, SMT) |
| Package Name | 20-TSSOP |
| Resolution (Bits) | 16 b [Nom] |
| Sampling Rate | 135.000 ksps [Max] |
| Number of Converters | 1 [Nom] |
| Voltage Supply Source | Analog and Digital |
| Interface(s) | Parallel |
| Number of Inputs and Type | 1 Single-Ended, Unipolar |
| Power Dissipation | 879.000 mW [Max] |
| Operating Temperature | -40 °C [Min] |
| Operating Temperature | 85 °C [Max] |
| Packaging | Tape & Reel, 13" |
| Single Supply Voltage Typical | 3V |
| Single Supply Voltage Typical | 5V |
| Special Features | Shutdown |
| Special Features | Track/Hold |
| Technology | SAR |
| DNL (max)(±LSB) | 1.000 [Nom] |
| INL [max] (±LSB) | 2.000 [Nom] |
| Temperature Grade | Industrial |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX1178AEUP+T MAX1178AEUP+T |